poniedziałek, 10 października 2011

Psychologia : Hipergrafia

Hipergrafia to medyczny termin na chorobliwą i kompulsywną potrzebę nieustannego pisania.

Uważa się, że hipergrafię mieli Van Gogh i Dostojewski, Lewis Carroll (zachowanych jest niemal 100 000 listów jakie pisał bez ustanku do znajomych i rodziny) oraz kompozytor Alan Hovhanness (pozostawił po sobie w sumie 500 kompozycji, a jeszcze 500 w młodości spalił, ponieważ chciał zacząć od nowa swą przygodę z komponowaniem po otrzymaniu surowej krytyki).

Również pisarz/grafik-outsider Henry Darger, dziwaczny na tyle, że zasługuje na osobny post, kilkadziesiąt lat swego życia poświęcił pisaniu gigantycznej powieści (ponad 15 000 stron - najdłuższa powieść świata) "The Story of the Vivian Girls".

W USA swego czasu głośno było o sprawie Virginii Ridley, rzekomo więzionej we własnym domu przez 27 lat przez własnego męża. Podczas procesu o przetrzymywanie i morderstwo, Alvin Ridley jako dowód swej niewinności przedstawił pamiętnik zmarłej żony, długi na ponad 10 000 stron, z którego wynikało, że Virginia cierpiała zarówno na ciężką agorafobię jak epilepsję (oraz najwyraźniej hipergrafię). W połączeniu z materiałem dowodowym z miejsca zgonu, sąd uznał że zmarła ona na skutek ataku drgawek, a mąż został uniewinniony.

Rekordzistą pod kilkoma względami jest wielebny Robert Shields, który prowadził dziennik od roku 1972 do 1999, kiedy udar uniemożliwił mu dalsze pisanie. Każdego dnia zasiadał kilkanaście razy do maszyny do pisania, dokumentując każde 5 minut (!) swojego życia. Jego dzienniki, liczące 37,5 miliona słów, są najdłuższymi udokumentowanymi pamiętnikami tego typu.

Mimo że wielebny Shields zapisał w testamencie, że treść pamiętnika może zostać upubliczniona dopiero 50 lat po jego śmierci (zmarł w 2007), kilka stron wydostało się na światło dzienne, dając nam pogląd na fascynująco drobiazgowe i szczegółowe zapiski wszelkiego typu.

Możemy przeczytać jakie leki i w jakich ilościach zażywał pastor, jak zmieniał się stan licznika co minutę gdy jechał samochodem, jakiej konsystencji były jego stolce, ile kosztowała wołowina jaką kupował, jednocześnie niepokojące i fascynujące spojrzenie na zupełnie obce życie.

Informacje zaczerpnięte niemal w całości z ang. Wikipedii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz