czwartek, 17 września 2009

Poznań : Mapa miejska Geopoz

Chciałem podzielić się moim małym odkryciem - na stronie:

http://www.city.poznan.pl/mapa_geopoz

Znaleźć można najdokładniejszą mapę Poznania z możliwych. Jest tu wszystko co na najpopularniejszych serwisach mapowych, i dużo, dużo więcej. Obecne są wszystkie działki i domy, z możliwością sprawdzenia wymiarów, numeru domu, kodu pocztowego, a nawet rodzaju najemcy; poza tym na mapie wyszczególnione są wszystkie okręgi policyjne, parafie, rejony szkół, istnieje możliwość odnalezienia wszystkich okręgów wyborczych, zasięgu rad osiedlowych, nazwy i lokalizacje najmniejszych strumyków, lasków i jeziorek, dokładny rozkład tras MPK, a nawet radar opadów, mapy natężenia hałasu, oraz dokładne lokalizacje wszystkich grobów na wszystkich cmentarzach, do wyszukania po nazwisku!

Z takiej masy dostępnych informacji wynika niestety ogromne pożarcie systemu, i właściciele sprzętu o niskiej pamięci operacyjnej mogą niestety nie dać rady odpalić tego molocha. Ale warto, warto próbować :)

poniedziałek, 7 września 2009

Sztuka: Arthur Ganson



Wysuszony listek karczocha zrezygnowanym krokiem wlecze się po powoli obracającym się kole, cierpliwy w niekończącej się podróży. Zawieszona w powietrzu piłka zatacza kręgi i spirale, a głowa lalki nieustępliwie wodzi za nią wzrokiem w skomplikowanym, zapętlonym ruchu. Zawieszone w powietrzu żółte krzesło nagle rozpada się na kawałki, które, rozpryśnięte, obracają się powoli, by z niebywałą precyzją znów złączyć się w całość.

Arthur Ganson buduje maszyny od podstaw, samemu wycinając koła zębate, wyginając druty i składając je w całość. Maszyny nie służą żadnemu praktycznemu celowi - każda jednak przedstawia ideę, koncept albo bardzo oczywisty, albo na tyle głęboki, by każdy mógł zinterpretować go po swojemu. Zawsze jednak są to elementy - nieraz bardzo organiczne, delikatne - uwięzione w ciągłej serii ruchów, za pomocą przemyślnie użytych sprężyn i przekładni doskonale imitujące znajome wszystkim ludziom ruchy. Każde urządzenie skłania do myślenia, nierzadko budząc uśmiech, ale i zadumę.

Jak sam Ganson mówi, zawsze zaczyna się od idei, dopiero później wybiera materiały i zaczyna projektować maszynę. Mechanizm jest zawsze odkryty, wirujące i stukające elementy pozostają w kontraście z wyszukaną delikatnością motywu przewodniego, i nie trzeba się wysilać, by dostrzec zawarty w tych konstrukcjach naturalny geniusz twórcy.

Twórcy, który na szczęście ma swój własny kanał na YouTube, gdzie prezentuje swoje wynalazki.
Strona Domowa Arthura Gansona, gdzie znajdziecie recenzje, filmy, galerie, linki.
Występ Arthura Gansona na TED Talk.

Gry Komputerowe: Klik & Play

Klik & Play, program firmy Clickteam, to zdecydowanie najprostszy program do robienia gier komputerowych w historii. Mało, że posiada on już wbudowany mechanizm ruchu platformowego, z regulowaną grawitacją, przyspieszeniem itd, to dla wyjątkowo leniwych dostępna jest obszerna biblioteka gotowych postaci, teł, przedmiotów do wykorzystania w grze!

Projekt gry podzielony jest na edytor scenariusza, gdzie w odpowiedniej kolejności ustawia się poszczególne levele; edytor etapu, w którym opracowuje się wygląd pola gry (przez zwykłe klikanie i przeciąganie) oraz edytor zdarzeń, który wymaga trochę więcej cierpliwości, ale na tyle przejrzysty, że o ile pamiętam robiłem w nim gry w wieku 12 lat.

Nie będę tu wypisywał instrukcji obsługi, wystarczająco dużo ich w internecie, również w języku polskim. Co prawda produkcja programu dawno została wstrzymana, jednak dostępna jest w internecie wersja "szkolna" programu, rozprowadzana niegdyś w szkołach dla celów edukacyjnych.

Klik & Plya idealny jest dla osób nie chcących mieć nic wspólnego z kodowaniem i programowaniem, osób które nad niesamowitą grafikę i oszałamiające efekty wizualne przedkładają dobrą zabawę i zwariowane pomysły.

Takim osobnikom polecam również stronę Glorious Trainwrecks, klub miłośników Klik & Play, pikseli i kiepskiej jakości, gdzie zalecane jest nadużywanie wbudowanych w grę gotowych postaci i obrazków, i co miesiąc organizuje konkurs, w którym każdy chętnie może się wyżyć na programie i zaprezentować swe dzieło entuzjastycznej publiczności. Jedyny warunek: w grę musi dać się zagrać.

Klikipedia - polskie wiki na temat K&P
Strona Clickteam
KnP Korner - galeria gier zrobionych za pomocą K&P
Klik & Play do pobrania za darmo tutaj

piątek, 4 września 2009

Stand Up: Sean Cullen



Niektórzy komicy śpiewają, niektórzy improwizują. Sean Cullen na koniec programu prosi paru uczestników o podanie dania kulinarnego, a następnie improwizuje piosenkę opisującą jak owo pożywienie pozbawi ich życia w wymyślny i okrutny sposób. Tytuł piosenki to "The Food Of Your Choice Will End Your Life Tonight". J. angielski.

środa, 2 września 2009

Land Art: Jacek Tylicki


Jacek Tylicki (ur. 1951) w ramach projektu "Natural Art" rozpoczętym w 1973, pozostawia czyste płótna wśród dzikiej natury - na leśnych polanach, wśród drzew, na brzegach rzek - i pozostawia je tam na długi czas, pozwalając by sama przyroda, bez ingerencji człowieka, stopniowo stworzyła na nich swoje arcydzieła.

Efekty przechodzą oczekiwania - wiatr, ziemia, woda i zwierzęta tworzą zróżnicowane palety barw, odbicia i sylwetki liści i gałązek, dynamiczne fale i artystycznie rozmyte plamy i wzory - zresztą zobaczcie sami:

wikipedia
strona o artyście